5.3.2023 proběhla Velká cena Mostu v krasobruslení⛸️

V neděli 5.3.2023 probíhala na zimním stadionu v Mostě VC Mostu v krasobruslení, kdy se diváci mohli kochat krásou v podobě volných jízd.

Jelikož byl v sobotu hokejový zápas, kdy krasobruslení uvolnilo led hokejistům, byla VC Mostu přesunuta na neděli. V sobotu tedy fandily krasobruslařky hokejistům a v neděli tomu bylo naopak.

V neděli je krasobruslařský závod, oproti sobotnímu, trošku okleštěn časem, jelikož pravidla neumožňují závodit do večerních hodin. I proto Most hostil ,,pouze,, 130 závodníků.
Celorepublikový závod se konal v rámci Poháru ČKS pro kategorie od nováčků až po kategorii Adult. Pohár ČKS je hodnocen ISU systémem, kdy závodníky hodnotí jak techničtí specialisté, tak rozhodčí (pro laiky – nezvedají se čísla, ale ťuká se do počítačů). V době pauzy se na ledě předvedly čtyři mostecké přípravkové děti, které ukázaly, co se již naučily.

Oddíl krasobruslení v Mostě se ujal tedy organizace a Velká cena Mostu se mohla uskutečnit. Od ranních hodit bylo na zimáku rušno. Již v šest ráno začali najíždět první závodníci a dveře stadionu se uzavřely ve 20:00hod. Celý zimní stadion se nesl v duchu desítek – jednalo se totiž o krásný jubilejní ročník VC Mostu a to ročník X. Desítka byla vidět u stupňů pro vítěze, u sezení pro závodníky, na vstupních dveřích stadionu, v letáčcích a na každém diplomu, který byl předán.

Po svých krásných jízdách byli všichni odměněni dárky v podobě igelitových tašek plných překvapení, dále diplomy a ti nejlepší navíc pohárem, medailí, květinou a věcným darem (menší děti Legem a starší posilovacími pomůckami). Hned u prezence každý závodník dostal, na posilněnou, přesnídávkovou kapsičkou a na památku si odnesl odznak závodu.
Ceny předávala, jako každým rokem, předsedkyně klubu Monika Kordíková, které na pomoc přijela trojnásobná mistryně světa v krasobruslení Radka Kovaříková a primátor města Mostu Marek Hrvol. Jak paní Kovaříková tak pan Hrvol se na stadionu zdrželi několik hodin. Oba hosté sledovali výkony, které se právě odehrávaly na ledové ploše. Oddíl si nesmírně cení hostů, kteří pozvání přijali.

A nyní málo čísel. Na závod dorazilo 130 závodníků (129 krasobruslařek a 1 krasobruslař). Nejmladší závodnice se narodila v roce 2018, nejstarší závodnice se narodila v roce 1951, rozdíl mezi nejmladší a nejstarší závodnicí je neskutečných 67 let. Do Mostu přijelo 42 oddílů z ČR. Nejdelší cestu absolvovaly krasobruslařky z Nového Jičína a nejkratší z Litvínova. Jízdy hodnotilo 6 rozhodčích a 4 techničtí specialisté, s počítačovou technikou pomáhali 4 ajťáci, kteří přicestovali až z daleké Kopřivnice. Závodem provázela krásně hovořící Markéta Sochorová, která je v mostě známou moderátorkou. Mostecké krasobruslařky vybruslily tři cenné kovy (1x zlato, 1x stříbro, 1x bronz) a jednu bramboru. Za Most závodilo 8 krasobruslařek, z toho 7 se umístilo do desátého místa. 4 přípravkové děti si vybruslily pomyslné první místo.

Se samotným závodem pomáhali rodiče mosteckých krasobruslařek, bez kterých by organizace VC nebyla možná a které každým rokem předsedkyně klubu vyzdvihuje a posílá jim veliké díky. I letos tomu nebylo jinak👌

A nyní k mosteckým nadějím:
Závod začal kategorií nováčci mladší, kde se hned zadařilo a bronzovou medaili si na krk zavěsila Ema Kauerová. Emička zajela krásnou jízdu. Dále na led naskočily hned dvě závodnice a to Nikol Nedvědová a Daniela Popliharová. Danča předvedla nejkrásnější jízdu celé kategorie a právem vybruslila první místo, Nikolka, po ošklivém pádu, jela již opatrně, kdy jí jízda vynesla příčku jedenáctou. Hned po nováčcích následovaly kategorie žákovské. V žačkách nejmladších rozzářila led krásně bruslící Tereza Ciprová. Terezky jízda se rozhodčím líbila natolik, že si odnesla stříbrný pohár. Po žačkách mladších byla pauza, ve které na led naskočily, mimo závod, nejmenší bruslařky klubu a to Kristýna Hubeňáková, Julia Karadžov, Viktorie Nedvědová a Denisa Popluharová. Kristýnka, Julinka, Viktorka i Deniska ukázaly, co se naučily a díky tomu si mohly vychutnat první potlesk publika. Po pauze následovala kategorii žačky mladší, kde se na ledě předvedla Milaniya Pashkovska, která krásnou jízdou vybruslila páté místo (jen pár setinek jí dělilo od třetího místa). Závod pokračoval kategorií žaček, kde se již skákalo o sto šest. Bramborovou medaili vybruslila Eva Blahoutová. Ač Evička předvedla krásnou jízdu, plnou krásných prvků, bedna jí unikla o malilinkatý kousíček. V této kategorii se předvedla i Darina Koutná. Darinka předvedla krásné ladné bruslení, které jí zařadilo do desítky nejlepších krasobruslařek kategorie a odvezla si diplom s číslem deset (srdcařka klubu – desítka všude). Jako poslední z mosteckých bruslařek se na ledě předvedla juniorka Štěpánka Maříková. Pro Štěpánku se jednalo o jediný závod této sezóny, kdy jí zdravotní důvody nedovolily závodit. Ale když moc chceš, tak prostě jdeš. Štěpánka si jízdu sestavila, nastříhala a nacvičila téměř sama a krásné páté místo bylo důkazem toho, že dobře.

A ještě pár jmen na závěr. Všechny domácí závodníky, a nejen je, odvedl na led trenér mosteckého oddílu František Kordík, který byl dětem oporou. Sám ještě nedávno závodil, tak věděl, o čem domácí závod je. Čím více domácích fanoušků, tím větší tréma. S těmi nejmenšími dětmi pomáhala asistentka trenéra Markéta Ciprová, která je nejen bývalou krasobruslařkou klubu, ale také tou nejhodnější oporou těch nejmenších. A nemalá zmínka patří i krasobruslařce Dominice Loucké, která byla po celou dobu přítomna a pomáhala s vyhlašováním, kdy, jako zrovna nezávodíci, potřásla rukou každé bruslařce, které nesla cenu. A kde že byla hlavní trenérka Michaela Smolková? Ta držela všem palce z daleké Kopřivnice, kde se konalo MČR 2023.